National Geographic Society

  • Connect:

Great Migrations: Race to Survive Information

Published

Race to Survive Credits

Great Migrations: Race to Survive

Series Producer
DAVID HAMLIN

Senior Writer
ELEANOR GRANT

Editor
CHRISTINE JAMESON HENRY

Executive Producer
KEENAN SMART

Music By
ANTON SANKO

Narrator
ALEC BALDWIN

Segment Producers
KATIE BAUER
JOHN BENAM
EVERGREEN FILMS
CAROL FOSTER
BEVERLY JOUBERT
NATE SCRIPTURE

Associate Producers
STEPHANIE ATLAS
JESSE QUINN

With the generous support of
THE LEE AND JULIET FOLGER FUND

Cinematography
JOHN BENAM
ANDY BRANDY CASAGRANDE IV
JUSTINE EVANS
RICHARD FITZPATRICK
RICHARD FOSTER
JOHNNY FRIDAY
DAVID HANNAN
CLINT HEMPSALL
DERECK JOUBERT
ANDY MITCHELL
SHANE MOORE
NEIL RETTIG
JOE RIIS
ADAM RAVETCH
ANDREW SHILLABEER

Additional Cinematography
BRAIN FARM DIGITAL CINEMA
DAN CASTELLANOS
SELAH HOBBIE
JACQUES NORTIER

Aerial Cinematography
TABB FIRCHAU
ASTRUM HELICOPTERS
DAVE MAC KAY
PETER PEARLSTEIN

Fixer
CEDE PRUDENTE

Riggers
GIACOMO GEORGE
GRAEME MCMAHON
JIM SPICKLER
BRYSON VOIRIN

Orchestrator
JOACHIM HORSLEY

Additional Orchestration
JOEL THOMPSON

Creative Consultant
JOHN RUBIN

Online Editor
REX MITCHELL TESSE

Colorist
DAVID J. MARKUN

Sound Mixer
ROBERT FRITTS

Sound Designers
MAX BYGRAVE
KATE HOPKINS
TIM OWENS

Art and Animation
PIXELDUST STUDIOS

Artists
ANDREW BUTTERFIELD
BILLY WOODWARD

Art Coordinator
SHANA KIM

Production Managers
MICHELLE MANASSAH
KEN HARRIS
CHRISTOPHER MAES

Production Coordinators
ISABEL PEREZ-LOEHMANN
LINDSAY KIN
ALEXIS AGGREY

Researcher
TERESA NEVA TATE

Series Development
ALISON BARRAT
CARA BIEGA

Business Development
DEBBIE LONDON

Director, Research
TODD HERMANN

Specialist, Production Rights and Clearances
KATIE LEE

Manager, Production Rights and Clearances
MARLENE WALKER-GOLDEN

Post Production Supervisor
SUSAN LACH

Post Production Coordinators
SARAH JOSEPH
SARENA SNIDER
BILL GABLER
REINA NISHIDA

Assistant Editors
ERICH BARTLEBAUGH
ANDREW CHU
AARON HOFFMAN
SAM MANGUM
CARL REEVERTS
RIN WESTCOTT

Specialist, Facilities & Scheduling
KATE RENNER

Manager, Post Production and MediaCore Scheduling
MARCIE CALLAHAN

Director, Post Production Operations
BRADEN MCILVAINE

For National Geographic Television

Directors, Art and Animation
RICARDO ANDRADE
CATHERINE EUNICE

Director, Production Rights and Clearances
CATHERINE YELLOZ

Director, Production Operations
ROSEANNE LOPOPOLO

Vice President, Operations
MICHAEL CASTRO

Senior Producer
ANNE TARRANT

Executive Vice President, Production
KATHY DAVIDOV

Senior Vice President, Standards and Practices
SCOTT WYERMAN

Director of Development, Natural History Unit
EMMA RIGNEY

Executive Vice President, Development
MARYANNE CULPEPPER

President, NGT
MICHAEL ROSENFELD

Scientific Consultants
IAIN COUZIN
RACHEL GRAHAM
MARTIN WIKELSKI
DAVID WILCOVE
RORY WILSON

Special Thanks
DANUM VALLEY CONSERVATION AREA
DUNCAN MCKAY
GRAND TETON NATIONAL PARK
LABUK BAY SANCTUARY
LARRY MADIN
MAXIM KUZNETSOV
NALINI NADKARNI
NORTH BORNEO SAFARI
PAUL RICHIE
SABAH TOURISM BOARD
SEPILOK ORANGUTAN REHABILITATION CENTER
TIM LAMAN
WILDLIFE CONSERVATION SOCIETY

Stock Footage
FOOTAGEBANK HD
TIM LAMAN
WILDLIFE FILMS BOTSWANA

For National Geographic Channels

Executive Producer
CHAR SERWA

Senior Vice President, Production
JULIET BLAKE

Production Manager
CINDY LINNELL

Unit Manager
MARION ASHLEY SAID

Production Assistant
LINH LE

Executive in Charge of Production
STEVE BURNS

Produced by National Geographic Television for National Geographic Channels
(c) 2010 NGHT, LLC.